انواع دال مجوف

 

کوبیاکس :

کوبیاکس از همان ایده ایجاد فضاهای خالی بین دال، جهت سبک سازی استفاده میکند. قالبهای بیضوی شکل کوبیاکس در شبکه ای فلزی جهت نصب آسان بین آرماتورهای بالا و پایین دال قرار داده میشوند.

برای اجرای سقف یوبوت روی لینک کلیک ک نید.

یوبوت :

در سال ۲۰۰۱ یک مهندس ایتالیایی به نام روبرتو گرانده، سیستم جدیدی از سقف دال مجوف با هدف هزینه حمل و نقل کمتر و تولید گاز دی اکسید کربن کمتر ابداع کرد. بزرگترین مزیت این محصول نسبت به سایر دالهای مجوف اشغال فضای کم است. یک کامیون یوبوت برای پوشش ۵۰۰۰ مترمربع سقف کافی است.

سقف یوبوت مجموعه ای از تیرهای آی شکل عمود برهم تشکیل میدهد که محاسبه آنها تحت هر آیین نامه ای امکان پذیر است. قالبهای یوبوت از جنس پلی پروپیلن بازیافت شده هستند که برای ایجاد دالهای دوطرفه بکار میروند. با استفاده از یوبوت امکان ایجاد ستونهای قارچی که قسمت قارچ آن در ضخامت سقف قرار بگیرد وجود دارد. به علت وجود پایه در زیر قالبها و عناصر فاصله انداز ایجاد شبکه تیرهای عمود برهم و لایه های بالا و پایین ساده شده است.

یوبوت جهت ایجاد دهانه های بزرگ بدون تیر میتواند بکار رود و به علت سبکی و سرعت بالای چیدمان آن و تک تک بودن قالبها، آزادی زیادی در معماری و تعبیه نورگیرها و … در سقف به ما میدهد. اولین پروژه های یوبوت از سال ۲۰۰۲ اجرا شده و اکنون در سراسر جهان استفاده میشود.

 

بابل دک :

در دهه ۱۹۹۰ تکنولوژی بابل دک توسط یورگن برونینگ در دانمارک، با ایجاد فضای کروی خالی در داخل دال و ایجاد دال دوطرفه مجوف و با همان قابلیتهای دال توپر و وزن کمتر، ابداع گردید.

فضاهای خالی تا ۳۵ درصد وزن دال را کاهش میدهند و محدودیتهای دهانه های کوتاه را در طراحی حذف میکنند. در این سیستم تیرهای آویز نیز به علت سبکی وزن دال حذف میگردند. بر اساس گفته تولیدکنندگان، بابل دک هزینه های کل یک پروژه را تا ۳ درصد میتواند کاهش دهد. بابل دک اولین بار در هلند اجرا گردید و اکنون سیستمی نوآورانه و پایدار محسوب میگردد.

قالبهای کروی در کارخانه در داخل شبکه ای از میلگرد قرار گرفته که همان میلگردهای شبکه ای بالا و پایین دال میباشند. این مدولها حداکثر سه متر عرض دارند و در محل سقف قرار گرفته و با قراردادن میلگردهای اتصال و بتن ریزی اجرای سقف کامل میگردد. کاهش وزن دال بر اعضای نگه دارنده نظیر ستونها و دیوارها و پی موثر بوده آنها را سبکتر میسازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − سه =