انواع دال مجوف

انواع دال های مجوف را می توان به دو شکل دائمی (یوبوت) و غیر دائمی (کیک وافلی) طراحی و تولید کرد. هنگام استفاده از قالب های بادوام ، نیازی به اجرای سقف کاذب نیست اما وزن سازه بیشتر از استفاده از قالب های غیر بادوام است و قالب های با دوام بیشتری وجود خواهد داشت.

کوبیاکس :

یکی از انواع دال مجوف ، کوبیاکس است. کوبیاکس از همان ایده ایجاد فضاهای خالی بین دال، جهت سبک سازی استفاده میکند. قالبهای بیضوی شکل کوبیاکس در شبکه ای فلزی جهت نصب آسان بین آرماتورهای بالا و پایین دال قرار داده میشوند.

یوبوت :

یوبوت یکی دیگر از انواع دال مجوف است که در سال 2001 یک مهندس ایتالیایی به نام روبرتو گرانده، سیستم جدیدی از سقف دال مجوف با هدف هزینه حمل و نقل کمتر و تولید گاز دی اکسید کربن کمتر ابداع کرد. بزرگترین مزیت این محصول نسبت به سایر دال های مجوف اشغال فضای کم است. یک کامیون یوبوت برای پوشش 5000 مترمربع سقف کافی است.

سقف یوبوت مجموعه ای از تیرهای آی شکل عمود برهم تشکیل میدهد که محاسبه آنها تحت هر آیین نامه ای امکان پذیر است. قالبهای یوبوت از جنس پلی پروپیلن بازیافت شده هستند که برای ایجاد دال های دوطرفه بکار میروند. با استفاده از یوبوت امکان ایجاد ستونهای قارچی که قسمت قارچ آن در ضخامت سقف قرار بگیرد وجود دارد. به علت وجود پایه در زیر قالبها و عناصر فاصله انداز ایجاد شبکه تیرهای عمود برهم و لایه های بالا و پایین ساده شده است.

یوبوت جهت ایجاد دهانه های بزرگ بدون تیر میتواند بکار رود و به علت سبکی و سرعت بالای چیدمان آن و تک تک بودن قالبها، آزادی زیادی در معماری و تعبیه نورگیرها و … در سقف به ما می دهد. اولین پروژه های یوبوت از سال 2002 اجرا شده و اکنون در سراسر جهان استفاده میشود.

انواع دال مجوف

بابل دک :

یکی دیگر از انواع دال مجوف بابلدک می باشد که در دهه 1990 تکنولوژی بابل دک توسط یورگن برونینگ در دانمارک، با ایجاد فضای کروی خالی در داخل دال و ایجاد دال دوطرفه مجوف و با همان قابلیتهای دال توپر و وزن کمتر، ابداع گردید.

فضاهای خالی تا 35 درصد وزن دال را کاهش میدهند و محدودیتهای دهانه های کوتاه را در طراحی حذف میکنند. در این سیستم تیرهای آویز نیز به علت سبکی وزن دال حذف میگردند. بر اساس گفته تولیدکنندگان، بابل دک هزینه های کل یک پروژه را تا 3 درصد میتواند کاهش دهد. بابل دک اولین بار در هلند اجرا گردید و اکنون سیستمی نوآورانه و پایدار محسوب میگردد.

قالب های کروی در کارخانه در داخل شبکه ای از میلگرد قرار گرفته که همان میلگردهای شبکه ای بالا و پایین دال میباشند. این مدولها حداکثر سه متر عرض دارند و در محل سقف قرار گرفته و با قراردادن میلگردهای اتصال و بتن ریزی اجرای سقف کامل میگردد. کاهش وزن دال بر اعضای نگه دارنده نظیر ستون ها و دیوارها و پی موثر بوده آنها را سبک تر می سازد.

فهرست