انواع سیستم های سقف و مزایای قالب ماناپاد

بطور کلی سیستمهای پرکاربرد در کشور عبارتند از : سقف تیرچه بلوک، سقف دال تیر، سقف دال تخت، سقف عرشه فولادی، سقف پیش تنیده، سقف یوبوت ، سقف تیرچه فلزی و سقفهای بتنی دال وافل و دال مجوف.

دراین میان سقفهای بتن مسلح از لحاظ هزینه به صرفه تر از انواع سقف های فلزی میباشند.

سقفهای بتن مسلح به دلیل نیاز به کنترل تغییر شکل ها و ترک ها، بسیار مورد توجه و گاه محدود به دهانه های کوچک میشوند. حال اگر بتوان مقطع سقفهای بتن مسلح بویژه دال ها را به نحوی بهبود بخشید که بتواند علاوه بر تامین ضوابط کنترلی در دهانه های بزرگ نیز مجاز به استفاده باشد و همچنین در مقایسه با دالهای مشابه از وزن کمتری برخوردار باشد میتوان به شیوه جدیدی در روش اجرای دالهای بتن مسلح دست یافت.

سقفهای مجوف بتن مسلح یوبوت از دولایه بتن بتن مسلح تشکیل شده است که در بالا و پایین دال و بطور گسترده قرار میگیرد و حد فاصل این دولایه با بلوک هایی از جنس پلی پروپیلن پر میشود.این محصول همانند بلوک های سفالی یا پلی استایرنی دارای هندسه مکعبی اما مجوف میباشد.

در روند اجرای دال های مجوف با استفاده از یوبوت پس از آرماتورگذاری لایه زیرین بلوکهای یوبوت کنار هم روی شبکه آرماتور زیرین قرار گرفته و پس از قرارگیری آرماتورهای برشی میانی و همچنین آرماتوربندی لایه فوقانی بتن ریزی در دو مرحله انجام میشود. در نهایت مقطع دال به صورت آی شکل در امده و عملکرد بهتری نسبت به مقطع مستطیل کامل خواهد داشت.

این سقف در زمینه های انرژی، حریق، آکوستیک و سازه در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بررسی شده و در حیطه الزامات مربوطه مورد تایید میباشد.

مشکلات سیستم سقف یوبوت و مزایای قالب ماناپاد

کیفیت مواد مصرفی، شکل ابداعی و ضخامت و ابعاد محصول و مقاومت آن در برابرحریق یوبوت را محصولی منحصر به فرد ساخته است. یوبوت در حین یا پس از بتن ریزی در اثر وزن بتن و میلگردها یا نیروهای دینامیکی درحین عملیات بتن ریزی شامل وزن افراد و تجهیزات و فشار ناشی از ویبره زدن بتن تغییر شکل نداده و مقاومت  فاصله اندازهای قالبها در عملیات بتن ریزی و قبل از آن حفظ هندسه چیدمان بلوکها را تضمین مینماید. همچنین عدم وجود مواد خطرناک در ترکیبات بلوک و عدم انتشار هیچگونه مواد سمی در حین اجرا و بهره برداری توسط آن موجب حفظ سلامتی مصرف کنندگان و ساکنین خواهد بود.

با این حال تجربه چندین سال اجرا در کشور، مشکلات زیر را در استفاده از سیستم یوبوت نشان داده است :

 

1.خالی ماندن زیر قالب از بتن
یکی از مشکلاتی که پس از اجرای برخی از سقفهای دال مجوف با قالب یوبوت مشاهده شده است، عدم نفوذ بتن به زیر تعدادی از قالبهای یوبوت و خالی ماندن و کرمو شدن بتن در این قسمتها است.

این در حالی است که در قالبهای ماناپاد به علت تعبیه سوراخی در وسط قالب جهت خروج هوای محبوس احتمالی در زیر قالب در زمان بتن ریزی و همچنین امکان ویبره زدن در وسط قالب از ایجاد این مشکل جلوگیری شده است.

 

2.شکستن قالبها
شکستن قالبها در حین مراحل آماده سازی سقف و بتن ریزی، به علت ضربات وارده در هنگام جابجایی و چیدمان و همچنین فشار ناشی از عبور و مرور کارگران آرماتور بند و قالب بند از روی قالبها، از جمله مسائلی است که میتواند در مورد قالبهای یوبوت رخ دهد. قالبهای ماناپاد با شکل منحصر بفرد خود که در مقاومت قالب تاثیر بسزایی دارد و همچنین استفاده از مواد مصرفی با مقاومت بالا درصد شکست ناشی از ضربات وارده و نیز تابش آفتاب و اثرات سرما و گرما را بشدت پایین آورده است.

 

3.عدم رعایت پوشش بتنی میلگردها

عدم وجود پوشش کافی در زیر میلگردهای شبکه بالا و روی میلگردهای شبکه زیرین از مشکلات دیگری است که در مورد قالبهای یوبوت میتواند مورد توجه قرار گیرد. در قالبهای ماناپاد با تعبیه سه شیار در هر جهت و نگهدارنده های مخصوص در بالا و پایین قالب، در هر نوع آرایش میلگرد پوشش کافی میلگردها حاصل میگردد.

 

4.نبود نظم کافی در چینش آرماتورهای دال

بعلت عدم وجود نشانه و محل مناسب قراردادن آرماتور ها بر روی قالبهای یوبوت تجاری موجود در بازار بطور معمول آرماتور گذاری از نظم خارج گردیده و خطر خروج آرماتورهای طولی از مرکز شناژهای فرعی را ایجاد می نماید که باعث ضعیف شدن عملکرد سقف خواهد گردید.

 

رفع مشکلات فوق و مزایای یوبوت ماناپاد

یوبوت ماناپاد برای حل مشکل اول، با استفاده از حفره وسط، امکان خروج هوا و زدن ویبره را فراهم نموده است. در خصوص مشکل دوم طراحی اختصاصی در برابر فشار و استفاده از مواد اولیه مرغوب باعث شده این شرکت تمامی محصولات خود را در برابر شکست ضمانت نماید. و در خصوص موضوع سوم یویوبت ماناپاد با ایجاد قوس هایی درون قالب و استفاده از فاصله انداز آرماتور این مشکل را کاملا برطرف نموده و پوشش بتنی آرماتور در تمامی محصولات ماناپاد مطابق آیین نامه رعایت می گردد. در خصوص مشکل آخر استفاده از فاصله اندازهای تعبیه شده بر روی قالب ماناپاد به عنوان شابلون آرماتور گذاری در عین حالی که مشکل بی نظمی قرارگیری آرماتورها را برطرف می نماید باعث افزایش سرعت اجرای اکیپ آرماتوربندی نیز خواهد گردید.

 

فهرست