بطری‌های پلاستیکی، مصالح جدید ساختمانی

دغدغه های زیست محیطی، امروزه به مهمترین چالش پیش روی بشر تبدیل شده‌اند. مهندسان عمران نیز در سراسر جهان همواره به دنبال ایده‌هایی برای حفظ محیط زیست هستند. استفاده از موادی که در طبیعت رها می‌شوند و بازیابی انها در صنعت ساختمان ایده‌ی مهندسانی است که به محیط زیست اهمیت زیادی می‌دهند.

در این راستا هشت نفر از مهندسان عمران انستیتو تکنولوژی آدیتا واقع در شهر کایمباتر کشور هند، دست به عملی زدند که پیش از این انجام نشده بود. آنها از بطری‌های پلاستیکی به جای آجر استفاده کردند. این اقدام آنقدر نوآورانه و جالب بود که به سرعتش خبرش همه جا پیچید.

بطریهای پلاستکی جایگزین اجر

 

در ابتدا مهندسان شروع به جمع‌آوری بطری‌های پلاستیکی از هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، تالارهای عروسی و … کردند. سپس با استفاده از شن و ماسه و خاک بطری‌ها را پرکردند تا بتوانند به عنوان آجر از آن‌ها استفاده کنند. تست‌های اولیه انجام شده نشان داد که مقاومت این بطری‌ها نسبت به آجرهای معمولی مورد استفاده بیشتر است. پس از این شروع به ساخت سازه‌های کوچک با این بطری‌ها کردند.

استفاده از مصالح بازیافتی برای ساخت‌و‌ساز کار ساده‌ای نیست. مانند بسیاری از نوآوری‌ها منجر به شکست می‌شود. و تا رسیدن به مرحله‌ی نهایی زمان زیادی می‌برد. اما هدف‌های بزرگتری مثل حفظ محیط زیست باعث می‌شود تا برای رفع تمام نواقص اقدام شود.

این روش علاوه بر این که هزینه‌ی ساخت‌و‌ساز را کاهش می‌دهد، روشی است برای استفاده از بطریهای پلاستیکی که در طبیعت رها می‌شوند. این ایده هنوز در مراحل اولیه است و باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد تا بتواند بطور گسترده مخصوصا در مناطق محروم از آن استفاده شود.

 

برای دریافت اطلاعات در خصوص سقف یوبوت با گروه ماناپاد  تماس بگیرید.

 

برای خرید قالب یوبوت با ما تماس بگیرید.

فهرست