تاریخچه و مزایای سیستم دال مجوف

نیاز به سیستم سقف بتنی سبک تر و ایمن تر به منظور دستیابی به دهانه های بزرگتر مدت زیادی است که پژوهشگران را به مطالعات سازه ای در این زمینه ترغیب نموده است. در دهه 1950 دالهای هالوکور اختراع گردید که دالهای یکطرفه با استوانه های توخالی دروسط بودند. سیستم هالوکور برای کاهش وزن بتن اختراع گردید. مطابق این مفهوم بخشی از بتن مرکزی دال که اثر کمتری در مقاومت دارد، جهت کاهش وزن مرده دال حذف میگردد. اما کاربرد این سقف محدود به سیستمهای یکطرفه میگردد چرا که حفره ها بطور قابل توجهی مقاومت برشی و مقاومت در برابر آتش سوزی را کاهش داده و از ارزش سازه ای سیستم میکاهد.اما سقف یوبوت که در ادامه توضیح خواهیم داد این چنین نیستند.

اخیرا پیشرفتهای تازه ای در سیستم های دال مجوف صورت گرفته است بطوریکه کارایی دالها را به حدی بالا برده که تا دهانه 20 متر قابل اجرا هستند. درحالیکه ایده حذف بتن میانی، جهت کاهش وزن حفظ شده است، مفهوم دوطرفه بودن دال و توزیع بار در دو جهت نیز به آن اضافه شده است.

شرکت یوبوت:

دراین زمینه سه شرکت شناخته شده بابل دک و کوبیاکس و یوبوت درسراسر جهان درحال فعالیت هستند. هر سه سیستم بر اساس تکنیک جایگذاری قالبهای بازیافتی پلاستیکی دروسط دال عمل مینمایند. قالبها بر اساس دهانه و بار مورد نیاز، در سایزهای مختلف تولید میگردند.

عموما دالهای دوطرفه مجوف جایی بکار میروند که دالهای توپر معمول نتوانند پاسخگوی سختی لازم جهت تغییرشکل مجاز باشند. سختی خمشی بالای دالهای مجوف به علت وجود دو صفحه صلب بتنی که با فاصله از هم در بالا و پایین قرار گرفته اند بوجود می آید.

برخی از پروژه های مهم اجراشده با دال مجوف عبارتند از :

برج میلنیوم در روتردام هلند، ورزشگاه هاکی دانشگاه ویسکونسین آمریکا، استادیوم ملی در ورشو لهستان، سالن اپرای هامبورگ در آلمان، ساختمان یوفا درسوئیس، موزه هنر میامی آمریکا، هتل کمپینسکی درجده عربستان.

دالهای مجوف به علت مزایای زیر توجه زیادی به خود جلب کرده اند :

* ایجاد آزادی عمل در طراحی معماری برای دهانه های بلند و طره های بلند با نقاط تکیه گاهی کمتر.

*  امکان ساده تر تغییر طراحی داخلی در طول عمر سازه ای به علت دهانه های بلند

* کاهش وزن بتن و منجر شدن به ایجاد فواصل بیشتر ستونها تا 20 متر

* مصرف کمتر بتن و میلگرد درسایرالمانهای سازهای نظیر ستونها، دیوارها و پی و درنتیجه کاهش وزن و هزینه کل ساختمان

* حذف تیرها و آویزها و افزایش ارتفاع مفید سقفها درنتیجه کاهش وزن

* کاهش نیروی زلزله وارد به ساختمان ناشی از کاهش بار مرده

* اثرات زیست محیطی به علت مصرف کمتر مصالح

بر خلاف مزایای سیستم دال مجوف، تاکنون ساختمانهای زیادی از این سیستم نکرده اند و علت آن نبود اطلاعات درست ازنحوه رفتار دقیق این دالهاست.

فهرست