دالهای مجوف

صنعت ساختمان یکی از بخشهایی است که همواره و به سرعت در حال توسعه و پیشرفت بوده و بنابراین نیاز به ساختمانهای جدید یک امر همیشگی است. امروزه استفاده از روشهای مدرن در ساختمان سازی بسیار شایعتر از گذشته است. تکنولوژیهای جدید و روشهای مدرن ساخت میتوانند یک یا چند مزیت مانند کاهش مصرف متریال و در نتیجه وزن ساختمان، کاهش تولید گازهای گلخانه ای، کاهش زمان اجرا، کاهش هزینه ها داشته باشند. یکی از راههای ممکن برای رسیدن به تمامی مزایای ذکر شده استفاده از سازه های سبک میباشد. سبک سازی المان افقی سازه ای با استفاده از دالهای مجوف دوطرفه نظیر سیستم سقف یوبوت یکی از این راهها میباشد. ابداع دالهای مجوف دوطرفه به دهه 1950 میلادی بازمیگردد. کاربرد این سیستم در آمریکا، اروپا و ژاپن با کاهش 25 الی 30 درصدی وزن دال همراه بوده است.

مزیتهای این سیستم عمدتا عبارتند از ایجاد دهانه های بلند بین ستونها، افزایش ارتفاع مفید طبقات، کاهش بار وارده به ساختمان، مصرف کمتر مصالح، اجرای آسان و مقاومت بالا در برابر آتش سوزی. ساختمانهای با دال سبک با استفاده از مواد بازیافتی مانند قالبهای یوبوت به عنوان مولدین کمتر گازهای کربنی شناخته شده و پتانسیل بالاتری برای مقبولیت در رده بندیهای زیست محیطی دارند. دالهای مجوف کاربردی مشابه دالهای توپر داشته ولی وزن کمتری دارند که برای مهندسین معمار که علاقه مند به دهانه های بلند و سقفهای صاف و بدون بیرون زدگی هستند ایده آل میباشند.

به عنوان دو نمونه از دالهای مجوف میتوان به سیستمهای کوبیاکس و یوبوت اشاره نمود.

کوبیاکس :

در این سیستم با قرار دادن گویهایی در وسط دال بین دولایه بالا و پایین و حذف قسمت میانی بتن که از نظر استاتیکی تاثیری در مقاومت دال ندارند، عملا 35 درصد وزن دال کاهش می یابد. گویها در یک شبکه فلزی جای گرفته و در سقف بین دولایه آرماتور بالا و پایین قرار میگیرند. موقعیت گویها توسط شبکه فلزی تثبیت شده و سپس بتن ریزی لایه های بالا و پایین انجان میشود.

یوبوت :

در این سیستم از قالبهای ماندگار بازیافتی پلی پروپیلن در بین بتن سقف استفاده میگردد تا دال دوطرفه ایجاد شود. موقعیت قالبهای یوبوت توسط زبانه های جانبی قالبها تثبیت میگردد. ابعاد قالبهای یوبوت 52 * 52 سانتیمتر بوده و در ارتفاعهای مختلفی بسته به طرح و طول دهانه تولید میگردند. از مهمترین مزایای یوبوت میتوان به وزن کمتر سازه در مقایسه با دالهای توپر و آزادی مهندسین در طرح معماری برای دهانه های بلندتر اشاره نمود.

 

 

فهرست