راهنمای خرید ، بررسی و انتخاب انواع سقف یوبوت

امروزه برای جلوگیری از خطرات احتمالی زلزله از سقف  های سبکتری مانند یوبوت استفاده می شود . این سقف ا علاوه بر اینکه برای جلوگیزی از این خطرات مناسب هستند در ساختمان سازی هم باعث کاهش میزان مصرف سیمان و مصالح ساختمانی دیگری مانند آرماتور شده و باعث سبک تر شدن سازه می شوند که در اثر کاهش وزن می توان طبقات بیشتر و بدون ایجاد فندانسیون سنگین بنا کرد. همچنین در سرعت اجرا و مقاوم سازی آن تاثیر بسزایی دارند.

یوبوت ها به شکل مکعب مربع های توخالی ساخته می شوند. قالب های ماندگاری که در بتن ساخته می شوند و عموما از جنس پلی پروپلین هستند . این قالب ها به دلیل تو خالی بودن و وجود هوا در آنها وزن بسیارسبکی دارند که این به کاهش وزن کمک شایانی می کند . قالبهای پروپلین قالب های ماندگاری هستند که در برابر فشار مقاومند و ایجاد فشار زیاد برروی آنها به راحتی به حالت قبلی خود باز میگردند.

هدف اصلی ساخت این قالبها حذف بتن ناکارآمدی است که در داخل دال ها قرار میگیرد. کاربرد این قالب ها درسقف و فندانسیون ساختمان ها می باشد که با ترکیب بتن و میلگرد و قالب هایی از جنس پلی پرولین ساخته می شود و یکی از عوامل مقاوم سازیدر برابر زلزله و حوادثی از این قبیل می شود.

سقف یوبوت

قالب های یوبوت

برای ساخت قالب یوبوت ها ابتدا تمامی سطح داخل برروی سطح قالب با پوشش چوب پوشانده می شود . بعد میلگردهای زیر دال رادر دو جهت و عمود برهم قرار می دهیم .حال میبینیم که قالب های یوبوت در یک خط مرتب با فاصله مشخص کنار یکدیگر قرار گرفته اند قزاز گرفتن پایه های مخروطی زیر یوبوت ها ضخامت مورد نیاز تامین می شود . اگر بخواهیم قالب ها را به صورت دوگانه استفاده کنیم قبل از نصب باید آنها را بهم متصل کنیم.

در مرحله بعدی میلگردهایی که به صورت افقی رویوبوت ها قرار گرفته اند را در دو جهت عمود برهم قرار میدهیم . در مرحله بعدی کار بتن ریزی سقف شروع می شود .برای جلوگیری از حرکت کردن و شناور شدن یوبوت ها در دو مرحله بتن ریزی را انجام می دهیم. اول باید به صورت عمودی و با استفاده ار فوق روان کننده ها فضای خالی سقف را پر کرد بعد بگذاریم تا کمی خشک شود تا در مرحله بعد لایه بالایی زا بتن ریزی میکنیم . بعد از خشک شدن بتن م یتوان قالب ها را از زیر سقف خارج کرد تا یک سقف کاملا صاف ساخته شود .

مزایای سقف یوبوت

استفاده از سقف یوبوت مزایای زیادی دارد کی یکی از مهمترین این مزایا سبک بودن این سقف است که هرچه سقف سبکتر باشد مقاوم تر شده و سختی آن بیشتر می شود .و این باعث شده تا معماران آزادی عمل بیشتری در ایجاد طرح های خلاقانه و به خصوص در ساخت مراکز تجاری داشته باشند.

این سقف ها به عنوان عایق هم عمل می کند زیرا به دلیل خالی بودن یوبوت ها میزان قابل توجهی از انتقال حرارت و صوت را کاهش داد .همچنین با استفاده از یوبوت به میزان قابل توجهی از استفاده از تیرهای موجود در سازه را می توان کاهش داد  و حتی حذف کرد .

از دیگر مزایای سقف یوبوت به کاهش میزان بتن و میلگرد هم می توان اشاره کرد.

فهرست