رفتار دالهای مجوف 

دال مجوف روشی برای حذف تقریبی کل بتن وسط دال که عملکرد سازه ای نداشته و در نتیجه کاهش قابل ملاحظه وزن مرده سازه می باشد. قالبهای پلی اتیلن در مرکز دال، جایگزین بتن وسط دال شده و بار مرده را کاهش و کارایی سقف را افزایش میدهند. با حضور قالبهای یوبوت، وزن دال بیش از 35 درصد کاهش یافته که منجر به کاهش بار ستونها، دیوارها و پی و کل ساختمان میگردد.

برای خرید یوبوت اینجا کلیک کنید.

جهت دستیابی به دالهای مجوف دوطرفه با حفره های توخالی جهت کاهش وزن، دهها سال تحقیق و پژوهش انجام گرفته است. بیشتر تحقیقات مبتنی بر قراردادن بلوکهای با مواد سبکتر نظیر پلی استایرن منبسط شده بین دولایه میلگرد بالا و پایین و یا ایجاد سایر انواع دال مانند دال وافل بوده است.

 

به علت مشکلاتی که دالهای هالوکور دارند نظیر مشکلات سازه ای و عدم انعطاف پذیری در معماری، تمرکز تحقیقات بیشتر بر روی دالهای دوطرفه با کاهش وزن قرار گرفته است. در دهه های اخیر روشهای مختلفی معرفی شده اند اما به علت مشکلاتی نظیر کاهش ظرفیت برشی و مقاومت کم در برابر آتش سوزی و اجرایی نبودن، موفقیت کمی داشته اند. از تمامی این روشها فقط دالهای وافل در بازار سهم پیدا کرده اند.

قالب تک یوبوت

اما دالهای مجوف نظیر سیستم سقف یوبوت علاوه بر موارد ذکر شده یک سری مزایای دیگر در مراحل طراحی و اجرا دارا میباشند. همچنین مزایای زیست محیطی دالهای مجوف شامل کاهش مصرف مصالح، استفاده از مواد بازیافتی، مصرف انرژی کمتر و انتشار کمتر گازهای گلخانه ای و حمل و نقل کمتر باعث شده است که دالهای مجوف نسبت به سایر روشها، عملکرد زیست محیطی بالاتری داشته باشند.

دال مجوف میتواند بدون استفاده از مقاطع پیش تنیده و پس کشیده به دهانه های بلندتر در مقایسه با دالهای توپر دست یابد. یک تفاوت محسوس در تکنولوژی دال مجوف یوبوت ایجاد دالهای ضخیمتر و قویتر میباشد که ایجاد طره های بلندتر را نیز ممکن میسازد. این به علت کاهش وزن دال ناشی از بلوکهای توخالی یوبوت است که اجرای دهانه های بلند بدون ستون و تیرهای آویز را ممکن نموده و امکان آزادی عمل بیشتری در معماری به طراحان میدهد.

 

 

 

فهرست