روش‌های عمل‌آوری بتن

روش‌های عمل‌آوری بتن

فرآیند مرطوب نگه داشتن سطح بتن و تقویت هیدراتاسیون سیمان با کنترل دمای بتن را عمل‌آوری بتن می‌گویند. خصوصیات فیزیکی بتن در کل به هیدراتاسیون سیمان بستگی دارد. اگر عمل‌آوری به‌درستی انجام نشود، مقاومت نهایی بتن بطور کامل بدست نمی‌آید. عمل‌آوری ناقص می‌تواند باعث ترک‌خوردگی بتن نیز شود.

برای خرید  قالب یوبوت با ما تماس بگیرید

روش‌های عمل‌آوری

سایه اندازی: در این روش تبخیر از سطح بتن متوقف می‌شود. هم‌چنین از سطح بتن در برابر گرما و باد نیز محافظت می‌کند.

 

پوشاندن سطح بتن با لایه‌ی ضدآب: در این روش سطح بتن با استفاده از گونی‌های مرطوب و یا پوشش‌های ضدآب پوشانده می‌شود تا از تبخیر آب جلوگیری شود.

پوشاندن سطح بتن در عمل آوری بتن

پوشاندن سطح بتن در عمل آوری بتن

 

آب‌پاشی: در این روش آب روی سطح بتن پاشیده می‌شود. این روش چندان کارآمد نیست به این خاطر که مرطوب نگه داشتن سطح در مدت زمان موردنیاز کار سختی است.

آب‌پاشی سطح بتن در عمل آوری بتن

آب‌پاشی سطح بتن

 

درست کردن حوضچه آب: انباشتن آب روشی معمول در عمل‌آوری بتن سقف است. در این روش سطح بتن در ابتدا با پوششی مرطوب به مدت 24 ساعت حفاظت می‌شود. بعد از این مدت پوشش برداشته می‌شود و دورتادور سطح مورد نظر با مخلوطی رسی دورگیری می‌شود تا حوض مانندی درست شود. سپس سطح از آب پر می‌شود تا عمل‌آوری نهایی به‌خوبی انجام شود.

ایجاد حوضچه در عمل آوری بتن

ایجاد حوضچه در عمل آوری بتن

عمل‌آوری با بخار: این روش با افزایش دمای بتن در شرایط مرطوب انجام می‌گیرد. در این روش بتن در مدت زمان کوتاهتری به مقاومت نهایی موردنظر می‌رسد. در این روش عمل‌آوری در  مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود.

عمل آوری بتن با بخار

عمل آوری بتن با بخار

 

برای دریافت اطلاعات در خصوص سقف یوبوت با گروه ماناپاد  تماس بگیرید

فهرست