سقف کوبیاکس

برای معرفی یکی از روش‌های جدید و به روز شده در اجرای سقف‌های بتنی و فلزی، باید به سقف کوبیاکس اشاره کرد که از جهت‌های مختلف مزایای چشم گیری نسبت به سبک‌های سنتی دارد. در برخی منابع از این سقف به عنوان جدیدترین و بهترین سقف ساختمان یاد شده است. در آن می توان تمام مصالح ساختمانی را بازیافت کرد و تغییرات سقف مورد نظر را به روش های مختلف ایجاد کرد. از سهولت چیدمان کره های توخالی گرفته تا امکان برش سقف و نصب اتصالات مختلف ، مواردی وجود دارد که سقف کوبیاکس را به یک ساختار منحصر به فرد تبدیل می کند.

سقف کوبیاکس

سقف کوبیاکس چیست؟

سقف Cobiax یک سیستم دال دو طرفه است که نیروهای بار مرده و زنده سقف را از دو طرف به تیرهای کناری انتقال می دهد. سقف های کوبیاکس ضخامت کمتری نسبت به تیرچه‌های بلوکی و دیگر سقف‌های سنتی (مانند سقف‌های طاق ضربی) دارند، بنابراین داشتن انتخاب‌های زیاد در طراحی سقف سازه‌ای می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد.

سقف کوبیاکس یکی از سبک‌های نو و جدید در طراحی سقف سازه های مختلف است که با سقف‌های سنتی فرق دارد. قسمت‌های مهم و اصلی این سقف شامل دو ردیف میل‌گرد و یک ردیف گوی توخالی است که نیازی به اضافه کردن دیگر موارد ندارند. کره های توخالی نیز از اتیلن بازیافتی و پلی اتیلن ساخته شده‌اند.

چرا سقف کوبیاکس ؟

در اجرای سقف کوبیاکس مواد سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث کاهش وزن نهایی سقف سازه و همچنین بار کلی سازه می‌شود. میل‌گرد و توپ‌های توخالی نیز به عنوان قسمت‌های اصلی این سقف ذکر شده است. به دلیل وجود هوا در داخل کره‌های توخالی و توزیع فشار سقف به صورت افقی و عمودی انجام می‌شود. عملاً هیچ فشار جدی به سازه وارد نمی‌شود و سقف معلق باقی می‌ماند.

اجزای سقف کوبیاکس

سقف کوبیاکس

اجزای سقف کوبیاکس عبارت‌اند از:

 • بتن
 •  میل‌گرد
 • شبکه مش بالا و پایین
 • ماژول‌های قفسه شامل توپ‌های پلاستیکی از توپ‌های توخالی با خرپای فلزی ساخته شده از میل‌گرد فولادی نوع A2 است.

کره‌های توخالی در مرکز (وسط) قفسه مسلح واقع شده‌اند و یک قفسه مدولار مسلح را ایجاد می‌کنند. به این کره‌های توخالی قفسه‌های تقویت شده نیز گفته می‌شود. آنها بین دو شبکه اسلب میل‌گرد پایین و بالا قرار دارند. با حذف کردن بتن غیر باربر (بتنی که روی سقف سازه ریخته می‌شود و کاری جز افزایش بار مرده انجام نمی‌دهد) از داخل دال، سقف را سبک می‌کند. در نتیجه، کل ساختار سبک می‌شود. در ساختمان‌های که سقف کوبیاکس نصب شده است. برای مقاومت در برابر نیروهای جانبی (مانند نیروی لرزه‌ای) ، از یک دیوار برشی بتنی برشی متوسط و یک سیستم قاب ساده که شامل ترکیبی از اسلب و ستون است، استفاده می‌شود.

 اجرای سقف کوبیاکس

 • قالب‌بندی و اجرای شبکه مش تحتانی

سقف کوبیاکس

بعد از اجرای ستون‌ها در مرحله نخست، کل سقف دقیقاً مانند یک تخته بتنی با کمک قالب چوبی یا فلزی قالب گیری می‌شود. سپس شبکه میل‌گرد پایین اجرا می‌شود.

در این مرحله از کار باید به نکات زیر توجه کرد:

 • شمع‌بندی باید در فاصله‌های 1 تا 1.5 متری زیر قالب انجام شود.
 • دست‌کم 2 میلگرد مش از زیر هسته ستون عبور کند.
 • شبکه میلگرد پایینی باید به فاصله 2 متر با سیم 2.5 به قالب سقف وصل شود.

برای مشاهده پوشش بتنی، میلگردهای مشبک پایینی باید بر روی فاصله دهنده مهار شوند. لازم است بدانید که استفاده از سنگ، معرق، آجر و امثال آن برای رعایت پوشش بتنی امکان پذیر نیست.

 • جایگذاری ماژول های قفسه ای

سقف کوبیاکس

بعد از تقویت و نصب اسپیسرها، گوی ها طبق نقشه‌های اجرا روی سقف قرار می‌گیرند و به شبکه میل‌گرد مش تحتانی وصل می‌شوند که در مرحله قبلی با استفاده از سیم (سیم تقویت‌کننده) انجام شد. البته نباید توپ‌ها را در ناحیه اطراف ستون‌ها و دیوارهای برشی قرار دهیم. زیرا مناطق اطراف ستون‌ها و دیوارها به عنوان یک دال جامد اجرا می شود تا مقاومت دال در برابر برش پانچ افزایش یابد. ما همچنین از دستگاه‌هایی برای متصل کردن ماژول‌های قفسه استفاده می‌کنیم.

فاصله‌های طولی و عرضی ماژول‌های قفسه از دیوارها و ستون‌های برشی، برای کنترل و اجرای برش پانچ مشخص شده در نقشه‌های اجرایی به وسیله ی مهندس طراح انجام می گردد و باید بسیار با دقت رعایت شود. بر اساس تعداد توپ‌های مورد نیاز در هر بخش، ماژول‌ها به راحتی با قیچی بریده شده و در محل مناسب خود قرار می‌گیرند.

سقف کوبیاکس

بعد از پایان قراردادن توپ‌ها، تور مش بافته می‌شود و بنابراین سقف آماده برای بتن‌ریزی است.

در مرحله اجرای میل‌گرد بالا، باید به نکات زیر توجه کرد:

 •  مطابق نقشه‌های اجرایی طراحی شده توسط ماشین حساب سازه، باید قطرها و فاصله میلگردهای بالا و پایین را اجرا کرد.
 •  در اکثر موارد، شبکه مش بالا دارای میلگردهایی با قطر کوچکتر یا فواصل میلگرد بیشتر است.
 •  انتهای میلگردهای مش بالا و پایین باید 90 درجه خم شود.
 •  ماژول‌های قفس باید با سیم نرم 1.5 به شبکه میلگرد فوقانی و تحتانی وصل شوند.

 

بتن ریزی سقف کوبیاکس

سقف کوبیاکس

 

بعد از بررسی دوباره قالب، قرار دادن توپ‌ها، شبکه میلگردهای تحتانی و فوقانی و اطمینان از عملکرد مناسب، سقف با استفاده از پمپ زمینی، سطل، دکل یا سایر روش‌های متداول بتن ریزی می‌شود و در آخر ارتعاش می‌شود.

در واقع بتن ریزی سقف کوبیاکس در 2 مرحله صورت می‌گیرد:

 •  برای تثبیت شبکه تقویت کننده و تثبیت قفس ماژول ، بتن ریزی اولیه را در شبکه میلگرد پایین تر تا نیمکره قفس ماژول ادامه می دهیم.
 •  در مرحله بعد بتن‌ریزی را طوری انجام می‌دهیم که قفسه ها و شبکه تقویت کننده بالایی به طور کامل مدفون شوند.

توجه: بتن ریزی باید به طور مداوم و همچنین ارتعاش در هر دو مرحله به صورت عمودی در داخل قفس ماژول صورت گیرد.

قیمت سقف کوبیاکس

سقف کوبیاکس

قیمت سقف کوبیاکس باید به عنوان هزینه نهایی ساختمان گزارش داده شود و کل هزینه اجرای آن در قیمت نهایی گنجانده شده است. همان‌طور که قبلاً ذکر شد. میلگرد، بتن، اتصالات توخالی و برخی مواد اولیه دیگر برای ساخت سقف کوبیاکس استفاده می‌شود که ممکن است به خدمات مهندسی و پشتیبانی احتیاج داشته باشد. با این حال، قیمت سقف کوبیاکس را می‌توان با اضافه کردن حقوق پیمانکار و همچنین قیمت مصالح مورد استفاده برای اجرای آن محاسبه کرد.

 

برای خرید انواع قالب وافل و قالب یوبوت می توانید به وب سایت گروه تخصصی سازه ماناپاد مراجعه نمایید.

فهرست