سقف یوبوت و کرمو شدن بتن

پدیده کرمو شدن بتن

این پدیده وقتی رخ می‌دهد که شیره‌ی بتن، بین سنگدانه‌ها را به خوبی پر نکند و سطوحی مانند شکل زیر در بتن بوجود آید. از آنجایی که این سطح شن زده در بتن، شبیه به لانه‌ی زنبور است، آن را پدیده‌ی لانه زنبوری در بتن نیز می‌گویند. کرمو شدن بتن بلافاصله پس از باز کردن قالب‌ها قابل مشاهده است. این آسیب نه تنها ظاهر بتن را ناصاف و غیریکنواخت می‌کند بلکه  باعث کاهش مقاومت سازه یا عضوی از آن می‌شود و آسیب‌پذیری آرماتورها را نیز بیشتر می‌کند. از این رو باید مورد توجه قرار گیرد و از تمام عواملی که باعث این آسیب می‌شوند اجتناب کرد.

کرمو شدن بتن: سقف یوبوت

دلایل  کرمو شدن بتن

کارایی نامناسب بتن

سفت بودن مخلوط بتن

ویبره‌ی نامناسب بتن

تراکم زیاد میلگرد در سطح مقطع

استفاده از مقدار زیاد درشت‌دانه در بتن

قالب بندی نامناسب  که باعث خارج شدن شیره بتن و باقی ماندن سنگدانه‌ها می‌شود

بتن‌ریزی از ارتفاع بیش از حد مجاز

 

در سقف یوبوت، به دلیل وجود حفره در وسط قالب‌های یوبوت، امکان ویبره‌ی مناسب بتن وجود دارد و به همین دلیل با رعایت بقیه‌ی شرایط احتمال کرمو شده بتن با استفاده از یوبوت کاهش می‌یابد.

 

ترمیم محل آسیب دیده

برای ترمیم محل کرمو شدن بتن باید ابتدا با یک چکش و یک برس سیمی سنگدانه‌ها را از ناحیه‌ی مشخص جدا کرده و با قلمو کلیه‌ی ذرات ریزتر را از روی سطح پاک کنیم. سپس سطح را با آب شسته و بعد از خشک شدن آن روی سطح را با چسب بتن بپوشانیم. اگر سطح آسیب دهده کوچک بود روی آن دوغاب می زنیم و در غیر اینصورت اگر سطح بزگی دچار کرمو شدن بود، اطراف آن را  قالب بندی کرده و با مخلوط بتن پر می‌کنیم. قالب ها را بعد از ۱۲ ساعت باز می‌کنیم.

 

      برای خرید قالب یوبوت با ما تماس بگیرید

فهرست