عرشه فولادی

عرشه فولادی یک سازه فلزی شیاردار است که برای ساخت کف ساختمان و یا سقف استفاده می شود. این سازه همچنین به عنوان “متال دک” و “Q Deck” نیز شناخته می‌شود. عرشه فولادی و عرشه فلزی از رایج‌ترین اصطلاحات  و نام ها برای این سازه‌ها هستند.

ویژگی‌ها و خصوصیات منحصربه‌فرد این نوع عرشه مانند وزن سبک و کم، هزینه کم و بصرفه و اجرا و نصب آسان با توجه به مقاومت بالا باعث استفاده زیاد از آن در ساخت و طراحی سقف‌های عرشه فولادی و کف کامپوزیت سازه‌های مختلف شده است.

عرشه فولادی

سقف‌های عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی از ورق‌های گالوانیزه فلزی (فولادی) تهیه شده است که برای اجرای سقف و کف یک سازه فولادی مورد استفاده قرار میگیرد. سقف فولادی اصولاً بر روی تیرآهن نصب و اجرا می‌شود و بستری بادوام برای استفاده از مواد مختلف سقف مانند بتن معمولی یا سبک وزن، انواع عایق و ضد آب را فراهم می‌کند. این سقف دارای ساختاری ساده و اجزای مختلفی می‌باشد.

عرشه فولادی

مشخصات سقف عرشه فولادی

 • حذف قاب‌بندی
 • سرعت در اجرای سقف
 • ایمن در برابر زلزله
 • امکان بتن‌ریزی همزمان طبقات
 • امکان اجرای سقف از طبقات بالا به طبقه پایین
 • ارزان و مقرون به صرفه
 • بسیار موثر در ایجاد یک ظاهر طراحی سبک و بروز
 • بازیابی سریع سرمایه به دلیل سرعت اجرا
 • حمل و نگهداری آسان و اشغال کمترین فضای انبار کارگاه
 • تأیید شده توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن

سقف‌های مرکب عرشه فولادی

عرشه فولادی

سقف مرکب عرشه فولادی یکی از سقف‌های پرکاربرد و استاندارد در دنیای امروزی است. این سقف از مقاطع مختلف اسلب بتنی مسلح روی ورق‌های فولادی تشکیل شده است که به تیرهای فولادی متصل میشود. امروزه این فناوری به عنوان یکی از فناوری‌های نوین ساخت‌وساز در ایران و جهان محسوب می‌شود که با گذشت زمان این سیستم روزبه‌روز توسعه و گسترش یافته و تحولی اساسی در صنعت ساختمان سازی ایجاد می‌کند.

سقف‌های عرشه کامپوزیتی از ورقه‌های کرکره‌ای و پروفیل آجدار ساخته شده است. این ورق‌ها دارای شکل برجسته‌ای هستند که با بتن پر شده و یک دال بتنی مسلح را ایجاد میکند و شکل دائمی دارند. علت نامگذاری سقف مرکب این است که عرشه‌های فولادی با میل‌گرد، گل میخ های فلزی و بتن ترکیب می‌شوند و یک ساختار محکم را تشکیل می‌دهند.

دهانه‌های سقف عرشه فولادی

عرشه فولادی

فاصله دهانه‌های سقف عرشه فولادی بستگی به ضخامت ورق فولادی دارد. زمانی که ورق مورد استفاده برای سقف بسیار ضخیم باشد، فاصله بین دهانه‌های سقف افزایش می‌یابد و هنگامی که ضخامت ورق سقف کم باشد، فاصله بین دهانه‌های سقف کاهش می‌یابد. حداقل ضخامت ورق‌های سقف کامپوزیت عرشه می تواند 0.8 میلی‌متر باشد. هنگام استفاده از این ورق سقف، فاصله بین تیرها باید کمتر از 2.4 متر باشد.

همچنین، هنگام استفاده از ورق 1/25 میلی‌متر، می‌توان فاصله آن را تا 3.3 متر افزایش داد. در نتیجه با توجه به ضخامت ورق که بین 0.8 تا 1/25 میلی‌متر است، می‌توان فاصله بین دهانه‌های سقف فولادی را تغییر داد. در صورت رعایت این نکته، سازه ساخته شده لرزش نخواهد داشت و در برابر زمین لرزه مقاوم خواهد بود.

هزینه اجرای سقف عرشه فولادی

عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی یکی از مقرون به صرفه ترین انواع سقف در ساخت‌وساز است، بنابراین هزینه استفاده از سقف فولادی نسبت به سقف‌های دیگر بسیار کمتر است و میزان کمتری از هزینه‌ها را در ساخت‌وساز را پوشش می‌دهد؛ به طوری که بسیاری از افراد متقاضیان اجرا و استفاده از این نوع سقف هستند. در محاسبه هزینه سقف عرشه فولادی عوامل بسیاری دخیل هستند که در هنگام محاسبه قیمت آن باید به آن توجه کرد و با توجه به آنها، هزینه سقف عرشه فولادی محاسبه و بررسی شود. این عوامل به شرح زیر است:

هزینه تهیه ورق ها، هزینه تهیه برش، هزینه آماده‌سازی میل‌گردها، هزینه آماده سازی بتن، هزینه حمل‌ونقل ورق ها ، هزینه نصب و اجرای سقف را برخی از شرکت‌های سقف فولادی تقسیم‌بندی کرده‌اند، خریدها و هزینه‌ها را، به صورت فاکتور جداگانه در اختیار شما قرار می‌دهند و به شما توضیح می‌دهند که چقدر برای کدام کالا و چه الزاماتی هزینه کرده‌اید.

در نهایت ، قیمت سقف عرشه فولادی ، مانند سایر عناصر فولادی ، بستگی به قیمت فعلی ورق گالوانیزه دارد. همچنین ضخامت ورق گالوانیزه ، نوع و کیفیت آلیاژهای بکار رفته در روکش آن ، ابعاد و سطح بکار رفته در سقف نیز از عوامل موثر در تعیین قیمت این محصول میباشد.

طراحی سقف عرشه فولادی

عرشه فولادی

در سازه‌های فولادی برای سقف، بهترین انتخاب طراحی سقف عرشه فولادی است. از نظر محاسبات و اصول مهندسی سازه، عملکرد بسیار عالی دارد و با ایجاد استحکام و قدرت کافی در دیافراگم، واکنش لرزه‌ای بهتری نسبت به سقف‌های دیگر خواهد داشت.بنابراین ، با توجه به نظر کارفرما ، معمار و بودجه مالی ، طراحی سقف عرشه فولادی در اولویت قرار می گیرد.

برای سازه های فولادی ، سقف های مرکب و عرشه‌های فولادی (و تیرهای فولادی کرومیت) گزینه‌های استاندارد و قابل قبول هستند. حتی تیرچه‌های بلوک بتنی برای این سازه‌ها استفاده می‌شود. با این حال، اگر از تیرچه بلوک استفاده شود، باید سفتی و سختی دیافراگم را بررسی کرد تا از عملکرد آن اطمینان کامل به دست آید. به طور کلی، تیرهای بلوک بتنی برای سازه‌های فولادی ایده‌آل نیستند. وزن سبک سقف فولادی علاوه بر مسائل ساختاری و نظری ، یکی از موارد مهم در انتخاب این نوع سقف است.

سقف عرشه فولادی گالوانیزه

عرشه فولادی

سقف‌های عرشه فولادی گالوانیزه سقف‌هایی با مقاومت بالا و اجرا سریع هستند. همان‌طور که از نامش مشخص است، این سقف‌ها از ورق‌های ذوزنقه‌ای ذوزنقه‌ای گالوانیزه ساخته شده اند و یک روکش فلزی روی آن است. با توجه به سرعت بالای اجرا و ایمنی، سقف عرشه فولادی گالوانیزه دو برابر مصالح سنتی مورد توجه افراد قرار گرفته است. محبوبیت و استفاده گسترده از این سقف‌ها باعث شده تا بسیاری از تولیدکنندگان این محصول را تولید و عرضه کنند و این محصول را می‌توان در اندازه‌های مختلف و قیمت‌های مختلف خریداری کرد.

سقف‌های فولادی گالوانیزه با استفاده از آرماتوربندی و بتن‌ریزی روی ورق‌های فولادی از جنس گالوانیزه اجرا می‌شوند. همچنین تیرهای جانبی بین تیرهای اصلی سازه عناصر اصلی این سقف‌ها هستند. لازم است بدانید که استحکام و کیفیت این گروه از سقف‌ها بر اساس نوع شکل‌دهی و ضخامت ورق گالوانیزه به‌عنوان جزء اصلی آن تعیین می‌شود.

الزامات اجرای سقف عرشه فولادی گالوانیزه

 •  ورق گالوانیزه
 • گل میخ یا کاتر
 •  میل‌گرد
 •  بتن

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با گروه تخصصی سازه ماناپاد در ارتباط باشید…

فهرست