معرفی انواع سقف در صنعت ساختمان

سقف اصلی ترین قسمت هر ساختمان محسوب میشود که متناسب با شرایط و نوع سازه برای اجرا و طراحی سقف از روش ها و مصالح مختلفی استفاده میشود.

سقف باید مقاومت و پایداری لازم در برابر نیروهای وارده را داشته باشد و هم چنین برای ساخت آن از مصالح و قطعاتی استفاده شود که در برابر عوامل محیطی دچار فرسودگی و آسیب نشود.

سقف طاق ضربی ، سقف یوبوت ، سقف کامپوزیت ، سقف تیرچه بلوک ، سقف دال ، سقف تیرچه کرومیت از انواع سقف هستند که برای اجرای هر کدام از مصالح و قطعات مختلفی استفاده میشود.

اگر در ادامه همراه ما باشید توضیح مختصری در مورد هر کدام خواهیم داد.

سقف طاق ضربی و ویژگی های آن

سقف طاق ضربی

سقف طاق ضربی از قدیمی ترین نوع سقف است که برای اجرای آن از آجر و ملات گچ و خاک استفاده میشود.اجرای این سقف خیلی راحت است و به تخصص بالایی نیاز ندارد.

سقف طاق ضربی از مقاومت و انسجام کافی برخوردار نیست و در صورت وقوع زلزله ممکن است فرو بریزد و خسارات زیادی را به همراه داشته باشد.

در حال حاضر از سقف طاق ضربی خیلی کم استفاده میشود.

سقف یوبوت

سقف یوبوت نوعی از سقف است که برای اجرای آن از بلوک های یوبوت استفاده میشود.

سقف یوبوت بر خلاف سقف دال بتنی که برای اجرای آن از آرماتور و بتن استفاده میشود،برای اجرای آن از بلوک های تو خالی از جنس پروپیلن استفاده میشود،در نتیجه وزن سقف یوبوت بسیار کمتر از سقف دال بتنی خواهد بود.

سقف یوبوت در برابر آتش سوزی مقاومت خوبی دارد.بعلاوه هزینه طراحی و اجرای آنها در مقایسه با سایر سقف ها کمتر است.سقف های یوبوت در برابر زلزله ایمن هستند و از این جهت سهم بالایی از بازار را به دست آورده اند.

سقف تیرچه بلوک

 

برای اجرای سقف تیرچه بلوک از تیرچه ، بلوک بتنی و بتن استفاده میشود.بلوک مورد استفاده در این نوع سقف ها میتواند از جنس سفال ، سیمان و یا پلی استایرن باشد.

سقف تیرچه بلوک در مقایسه با سقف طاق ضربی وزن سبک تر و در مقایسه با سقف یوبوت وزن بیشتری دارد.

مدت زمان اجرا برای سقف تیرچه بلوک زیاد است و هم چنین برای اجرای آن به نیروی متخصص احتیاج میباشد.

در حال حاضر در کشور ما از سقف تیرچه بلوک بیشتر از سایر سقف ها استفاده میشود.

سقف کامپوزیت

سقف کامپوزیت

برای اجرای کامپوزیت از ترکیب تیرآهن و بتن استفاده میشود.این نوع سقف به دلیل داشتن لرزش گزینه مناسبی برای سقف ساختمان های مسکونی نیست و بیشتر در سازه های اسکلت فلزی استفاده میشود.

اجرای سقف کامپوزیت کمی پیچیده تر و سخت تر از سقف تیرچه بلوک است و اجرای آن به تخصص نیاز دارد.

سقف کامپوزیت در مقایسه با سقف تیرچه بلوک،دال بتنی و طاق ضربی وزن سبک تری دارد.

هزینه تمام شده  برای اجرای سقف کامپوزیت به دلیل هزینه کاذب کاری زیاد است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از شرایط فروش قالب یوبوت روی لینک کلیک کنید.

فهرست